استخراج لیست بسته‌های نصب شده در اوبونتو و دبیان

مسلما برای شما هم پیش اومده که بنا به هر علتی بدونین چه بسته‌هایی روی سیستم عاملتون نصب کردیم.

یا برای اینکه لیستی داشته باشین تا بعد از یک نصب تازه سیستم عامل (Clean Install) بدونین چه چیزهایی رو باید نصب کنین. یا اینکه بدونین کدوم بسته‌ها رو استفاده نمی‌کنین ولی فضای هارد دیسک شمارو اشغال کردن یا حتی از سر کنجکاوی یا هر علت دیگه‌ای که داشته باشین.

برای این کار ما بدون نیاز به دانلود بسته اضافه‌ای، میتونیم از dpkg استفاده کنیم. حالا بسته به هدفمون یکی از دستورهای زیر رو انتخاب می‌کنیم که همه‌شون همون dpkg با پارامترهای متفاوتن و هرکدوم کاری کمتر یا بیشتر رو برامون انجام میده.

اگه بخوایم لیستی از تمام بسته‌های نصب شده‌رو توی ترمینال ببینیم از دستور زیر استفاده می‌کنیم:

اما اگر بخوایم لیستی از بسته‌هایی که به یک بسته خاص وابسته‌اند و یا اون واژه توی اسمشون به کار رفته (توی این مثال thunderbird) از این دستور استفاده می‌کنیم:

و اگر بخوایم یک خروجی از لیست تمام بسته‌هایی که تابحال نصب کردیم رو توی یک فایل متنی داشته باشیم این دستور رو به کار می‌بریم:

این دستور لیستی از بسته‌های نصب شده‌رو توی دایرکتوری home شما و توی فایلی به نام packages ذخیره می‌کنه.

و اگر می‌خواین لیستی از بسته‌های نصب شده‌رو همراه با توضیحاتی به صورت ستونی توی ترمینال ببینین، کافیه از دستور زیر استفاده کنین:

و برای ذهیره خروجی دستور بالا توی یک فایل متنی هم کافیه این دستور رو به کار ببرین تا یک فایل متنی با چند ستون مرتب از بسته‌های نصب شده و کاربرد هرکدوم در اختیار داشته باشین:

با این دستور فایلی به نام list توی دایرکتوری home شما ایجاد میشه که می‌تونین اطلاعات مورد نیاز رو توی اون ببینین.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *